Eli Barbur Eli Barbur
340
BLOG

ZABRISKIE Point.

Eli Barbur Eli Barbur Kultura Obserwuj notkę 3

TELAWIW OnLine: Nakręcony w 1970 „Zabriskie Point” Antonioniego to jeden z TRZECH jego super filmów anglojęzycznych – wg mnie ponadczasowy fenomen pod względem formalnym i intelektualnym. Do dziś chce się go nicować na wszelkie strony; ogląda się jakby zrobiony został w 2.0, choć dotyczy mitycznych SIXTIES...

Szczupła, długonoga, mocno opalona dziewczyna - wyglądająca trochę jak manekin lub Barbie – jedzie Buickiem z lat 50. przez widmową Dolinę Śmierci w Kalifornii. Nad autostradą i samotnym autem śmiga chłopak w skradzionej awionetce – wyraźna kontynuacja Jamesa Deana/buntownika bez powodu.

Znaków-symboli w tym filmie dużo więcej - dziki kapitalizm, komercha z pstrokatymi reklamami; na kontrze - fermenty studenckie, hipisowskie majaki wolnościowe, zmechacona komuna (czerwony t-shirt zrzucony dziewczynie z samolotu). W ścieżce dźwiękowej: Stonesi, Pink Floyd, Roy Orbison (z moim ulubionym „So Young”).

Chłopak i dziewczyna zbliżają się do siebie, zakochują i uprawiają seks na dnie wyschniętego jeziora sprzed paru milionów lat – to miejsce nazywa się właśnie „Zabriskie Point” - wokół symulowana orgia w rozwiewanych wiatrem tumanach kurzu w wykonaniu objawiających się znikąd młodych ludzi.

W międzyczasie, choć to już całkiem inny czas i moment cywilizacyjny, nic w cholernym świecie 2.0 się nie zmieniło; pewnie dlatego zakodowane w tym formacie przesłanie Michelangelo Antonioniego sprzed półwiecza niczego nowego nie odkrywa – poraża swoją prostotą: trzeba by zacząć trip od początku.

https://www.youtube.com/watch?v=rP1fS057wlA


 

Eli Barbur
O mnie Eli Barbur

STARAM SIĘ GADAĆ DO RZECZY. Opublikowałem powieści „ GRUPY NA WOLNYM POWIETRZU ” (Świat Literacki, W-wa 1995 i 1999) i „ STREFA EJLAT ” (Sic!, W-wa 2005); tom opowiadań ” TEN ZA NIM ” (Świat Literacki, W-wa 1996); ” WZGÓRZA KRZYKU” (Świat Literacki, W-wa 1998) - zbiór reportaży i wywiadów zamieszczanych w latach 90. w GW i tygodniku Wprost; „WŁAŚNIE IZRAEL” (Sic!, W-wa 2006) - wywiad-rzeka o Izraelczykach.  “ TSUNAMI ZA FRAJER. Izrael - Polska - Media” (wyd. Sic!, W-wa 2008) - zbiór felietonów blogowych, zamieszczanych w portalach: wirtualnemedia.pl i salon24.pl.; פולין דווקא (Właśnie Polska)- reportażowa opowieść o Polsce z rozmowami o kulturze - Jedijot Sfarim, Tel Awiw 2009; WARSZAWSKI BEDUIN (Aspra-Jr, W-wa 2012)- biografia Romana Kesslera. @ ZDZICHU: WITH A LITTLE HELP OF HUMAN SHIELDS. Spiro Agnew: The bastards changed the rules and didn’t tell me. I LOVE THE SMELL OF NAPALM IN THE MORNING (Apokalipsa teraz). "Trzeba, żeby pokój, w którym się siedzi, miał coś z kawiarenki" (Proust). MacArthur: Old soldiers never die; they just fade away. Colombo: Just give me the facts. "Fuck the Cola, Fuck the Pizza, all we need is Slivovica". Viola Wein: Lokomotywa na Dworcu Gdańskim nie miała nic wspólnego z wierszem Juliana Tuwima. FUCK IT! AND RELAX (John C. Parkin)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura